Visitors hit counter, stats, email report, location on a map, SEO for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

Alle anmeldelser - klik herunder

Søg bog eller forfatter

PDF Udskriv Email

Harry alias kammertjeneren af Dumcam Hamilton

Dumcam Hamilton
Harry alias kammertjeneren
335 sider
Loxodonta

Anmeldes 3. november

En elskelig bog, humoristisk og velfunderet med klassisk elegance og victoriansk stil over sig. En bog med format.
Den handler om en tyv der hærgede London i 1800-tallet og ikke bare en lommetyv. En storsvindler der udtænkte planer om at snuppe dronningens kronjuveler og bedrog storhertuger, jarler og baroner.
Sådan nogle historier har altid været behæftet med masser af charme, snedige plots, underfundig artikuleren og elegance udover det sædvanlige.
Sådan er det i høj grad også med denne bog.
Det fine ved bogen er, at den beskriver stræder, gader og steder i London, som var vi der selv. Og når vi er der, så kan vi tænke tilbage på romanen her og tænke, at det var her ved den banegård, tyven og kammertjeneren gik med disse planer, og det var her ved den her gade, han tænkte sådan og sådan.
Vi man have en læseoplevelse op til jul, sådan en blandring af Dickens, Sherlock Holmes og også lidt fransk underfundighed, så skal man læse denne bog.
Den har en del MEGET lange sætninger og også omvendte ordstillinger, der hørte tiden til. Men mest af alt, en kærlighed til London og dens utallige lokationer, og det England, der har fostret et utal af gode historier i lyset af landets mangfoldighed og mørke og dystre sider tilsat konservatismens mere muntre historier.
A good read med syntakser og sprogbrug nærmest fra en fjern egn, altså en fjern fortid. Den giver et frisk pust fra en tidslomme, der var engang.