Visitors hit counter, stats, email report, location on a map, SEO for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

Alle anmeldelser - klik herunder

Søg bog eller forfatter

Langt ude i skoven PDF Udskriv Email

Langt Ude i Skoven af Matthew Arlidge

Matthew Arlidge
Langt ude i skoven
400 sider
Jentas

Der er altså bare noget ved skove. Fascination, uhygge, mørke, ulideligt, gyseragtigt, smukt, skræmmende, det får hele registret i kog.
Og når et eller andet dystert og dødbringende så oven i købet hjemsøger skoven, og når der er en seriemorder løs, så det grænser til det overnaturlige, så er man solgt, hvis man er til krimier af den gyseragtige slags.
Er du det, kan du roligt gå igang med den nye udgivelse her fra Jentas.
En ung kvinder vågner i et telt på en campingplads og savner sin kæreste. Han findes senere myrdet, hængt i et træ og har andre kvæstelser på kroppen.

Siden findes endnu en kvinde hængende fra træet, og så er der ingen tvivl; en seriemorder er på spil . . .
Helen Grace og Joe Hudson kommer på banen og deltager ganske dramatisk i opklaringen af mordene.

En krimi efter bogen, som man siger. Hverken mere eller mindre. Sproget fungerer, og det gør plottet også.

Og det er iøvrigt den ottende roman i Helen Grace-serien. Fyldt med gru, tårer, løb, angst, frygtelige mareridt, åndedræt, gru og tordnende spænding.