Visitors hit counter, stats, email report, location on a map, SEO for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

Alle anmeldelser - klik herunder

Søg bog eller forfatter

PDF Udskriv Email

Den Dyre Flugt af Thoms Hjortsøe

Thoms Hjortsøe
Den Dyre Flugt
288 sider
Peoples Press

Der er skrevet mange bøger før denne om den sejlads med jøder, der foregik til Sverige under krigen. I en tid som vores, hvor menneskesmugling er en del af hverdagen, er det vigtigt at forstå, at det kan lade sig gøre, at mange personer stiller liv og lemmer til rådighed som hjælpere, at de ikke aner, om tingene vil gå godt, at de bevæger sig i gode og skidte hensigter, OG at de som sidegevinst får en eller anden mindre eller betragtelig sum ud af det.
At altruisme, egoisme og kapitalisme udmærket kan gå hånd i hånd og er forskellige sider af livet er lige så vigtigt at forstå som det er for patienten, der i sin nød og elendigheds depression opsøger psykologen, der skal have X kroner i timen for at hjælpe patienten til mere end at overleve. Eller for præsten i frikirken, der gerne ser menigheden vokse og derfor kæmper med sin samvittighed over at skulle hjælpe en familie i vanskeligheder gennem en anbefaling af sin kirke.
Historien er fyldt med eksempler på, at alle udnytter alles behov for alting -, og hvem sætter grænsen for liv og død, hvem sætter grænsen for hvad der er moralsk og etisk tilladeligt.
Dette er historien om, hvorledes forskellige mennesker overlevede, fordi de havde muligheden for det. Fiskeren der indkasserede pengene, passageren der indkasserede livet. Hvad er vigtigst. Hvor er mulighederne? Man taler om flygtningestrømmen til Sverige dengang i 1943. Man taler også om strømme af penge. Mulighederne for at leve et liv kan øges, hvis man har de økonomiske midler. Men de kan også formindskes, hvis pengene bliver målet i sig selv. Den Dyre Flugt er fyldt med eksempler til eftertanke om, hvorledes mammun hjalp livet til at fortsætte. Og hvorledes behovet for livet og dermed livet bliver en vigtig del af fiskernes indkomst.
Bogen er skrevet i et fint og fængende sprog med mange gode lokationer og spændingselementer som pistoler ved fiskernes forhandlinger og krav til de jødiske passagerer, der pludselig undervejs mod båden skulle betale mere for transporten. For nogle af fiskerne lykkedes det, andre blev slået omkuld af jødiske verbaler og trusler. Man har vel sin ære . . . .

En læseværdig bog med et nuanceret billede af de dyre flugter og de pengestrømme, der omgav hele virakket af også spænding, som en af aktørerne, Gunnar Sylow Madsen, beretter. Bogen er tilpas illustreret bl.a. med gode billeder af f.eks. huset i Snekkersten, der fungerede som opsamlingssted.